Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Zümrüt Kolye

Çok eski çağlardan beri kadınların bir süs eşyası olarak kullandığı zümrüt kolyeler, kırılgan ve hassas bir yapıya sahiptir. Göz alıcı bir güzellikte yeşil renge sahip olan zümrüt, bu özelliği nedeniyle pırlanta, yakut ve safir gibi değerli taşlara kıyasla 7 -8 ile en düşük sertlik derecesine sahip olan değerli taştır. Sertliği çizilmesini zorlaştırsa da doğal yapısı, kırılgan olmasına neden olmakta. Bunun yanı sıra ani ısı değişimlerine, sıcaklık ve ateşe karşı oldukça hassastır. Zümrüt taşının bu yapısı nedeniyle işlenmesi ve temizlenmesi de bir hayli zordur. Öyle ki kesim ustaları ‘zümrüt kesim’ diye adlandırılan daha klasik çizgilerde özel bir kesim tarzı oluşturmak zorunda kalmışlardır.


Zümrüt kolyelere takılan taşlar nadiren kusursuzdurlar. Çünkü zümrütler, içerisinde renklerinin tonunu belirleyen birçok elemente sahiptirler. Ancak zümrüt taşların içinde bu elementlerin bulunması onların değerini düşürmez. Hatta bazı elementler, o muazzam yeşil rengi daha yoğun bir hale getirirler. Bu yüzden doğal zümrüt kolyelere kıyasla daha değerli olabilirler. Çoğu zümrüt, renginin daha da canlılaşması amacıyla özel maddelerle yağlanır. Ayrıca ışığı yansıtma gücü yüksek olmadığı için diğer değerli taşların aksine fazla ışıldamaz. Yani boynunuzdaki eşsiz zümrüt kolye, hem kırılgan yapısı hem de ışığı fazla yansıtmaması nedeniyle klasik kesimlerde olabilir ve fazla parıldamayabilir. Ancak bu özellikleri, onun değerini daha da arttırır. Çünkü bir zümrüt kolye, rengindeki yoğunluk sayesinde klasik ve asil bir havaya bürünmenizi sağlar.

Günümüzde en iyi zümrütler Kolombiya’da çıkarılmaktadır. Hatta İngiltere Kraliyet Ailesi de zümrüt kolye ve yüzüklerini Kolombiya’dan ithal eder. Hindistan, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Pakistan, Zimbabve gibi ülkelerden gelen zümrütler de oldukça değerlidir ama öncelik Kolombiya zümrüdüne aittir.

Zümrüt kolye asla sıcak ve sabunlu suyla temizlenmemelidir. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi aşırı ısıya maruz kalan zümrütler renk değiştirebilmektedirler. Zümrüt kolyelerinizi çok uzun süre korumak istiyorsanız oda sıcaklığındaki su ile temizleyip üstünde kalan tozları yumuşak bir bezle silmeniz gerekmektedir. Ayrıca zümrüt kolye satın alırken taşın büyüklüğüne dikkat etmeyi unutmayın. Küçük ve güzel örnekleri nadiren bulunsa da zümrüt kolyenin güzelliği ve ihtişamı, taşın boyutları büyüdükçe artar. Özellikle evlilik yıldönümlerinde tercih edilen zümrüt kolyeler, aynı zamanda resmi ve ihtişamlı davetlerde de kadınların vazgeçilmez takılarıdırlar.

Zümrüt Kolye Modelleri