Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Yakut KolyeYüksek mücevher kültürü sahip insanların favorisi olan yakut kolye, Batı’da ‘kraliçe taşı’ olarak, Hindistan’da ise ‘taşların efendisi’ olarak bilinir. Pırlantadan sonra safirle birlikte en sert değerli taşlardır. Sertlik skalasında değeri 9 olan yakutlar, içindeki elementlerin yoğunluğuna göre genellikle pembeden koyu kırmızıya uzanan bir renge sahiptirler. Ancak en güzel yakut kolye rengi, kan rengini andıran kırmızıdır, yani Burma kırmızısı. Özelliği ise canlı ve parlak bir görünüme sahip olmasıdır.  Turuncu, mor ve mavinin biraz daha baskın olduğu yakutlar ise kırmızı yakutlara kıyasla daha az değerlidirler.


Doğada çok ender bulunabildiği için kusursuz, iyi renkte ve büyük boyutlarda bir yakuta ödenen miktar bazen pırlantanın değerini aşabilmektedir. 3 karatın üzerinde bir yakut çok nadir bulunur. Doğal hali pek gösterişli olmayan yakutlar, kesim ve bakım işlemlerinden sonra o eşsiz görünümlerine kavuşurlar. Günümüzdeki en önemli yakut madeni Myanmar yani diğer adıyla Burma’dadır. Vietnam, Tayland, Pakistan, Tacikistan, Laos, Nepal ve Afganistan gibi ülkeler de yakut kolye ve yüzük konusunda isim yapmışlardır. Ayrıca Tanzanya ve Kenya’dan ithal edilen yakutların kalitesi de oldukça iyidir. Yakut satın alırken kaynağını öğrenerek değerini anlayabilirsiniz. Eğer Burma’dan gelmişse en kaliteli yakut kolyelerden birini boynunuzda taşıyor olacaksınız demektir. Ancak bazen kaliteyi anlatmak için Burma kırmızısı da denir. Bu yakutlar Burma’dan gelmemelerine rağmen hemen hemen aynı renkte oldukları için en az onlar kadar değerlidirler.


Yakut kolye için ilk önemli özellik kırmızı renk ise diğer önemli özellik de saydamlıktır. Ancak taşın içindeki kusurlar, bazen saydamlığını azaltmaya neden olsa da kaliteyi pek etkilemez. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi doğada kusursuz yakut bulmak neredeyse imkansızdır. Isıtma, yağlama ve dolgu gibi işlemlerle bu kusurların büyük kısmı yok edilir. Hatta bu sayede taşın içerisindeki mor ve kahverengi renkler de ortadan kaldırılır. İçi berrak ve damarsız olanları çok ender bulunabildiğinden ufak tefek damar ve lekeler kusur sayılmaz. Yani boynunuzdaki yakut kolyede bulunan küçük kusurlar onun değerinden ve ihtişamından hiçbir şey eksiltmez. Şık bir gece davetinde, görkemli bir düğün ya da nişan töreninde kısacası özel gecelerinizde boynunuzdaki yakut kolye ile dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

Yakut Kolye Modelleri