Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Tektaş Kolye

Kadınların takmaktan en fazla haz duydukları takıların başında tektaş kolye gelir. İlk bakışta hepsi aynı görünse de tektaş kolyelerin her biri birbirinden farklıdır. En yenisi 100 milyon yıl önce oluşan elmaslardan ustalıkla kesilerek yapılan tektaş kolyeler, oluşumları ve kesimleri süresince birbirlerinden ayrılırlar. Yani nasıl ki parmak izimiz sadece bize özelse tektaş kolyemiz de sadece bize özeldir. Tektaş kolyeyi bu kadar değerli kılan birden çok özellik vardır. Kesimi, rengi, berraklığı ve ağırlığı ideal olan tektaşlar, en değerli olanlarıdır. Kesiminde önemli olan, derinliğin ustaca ayarlanabilmiş olmasıdır. Fazla derin kesilmiş pırlantalar ışığı yeterince yansıtmazlar. Kesiminden memnun kalınan bir tektaş kolye için değerlendirilmesi gereken ikinci kriter renktir. D ile Z harfleri arasında değerlendirilen tektaşlar, ne kadar renksizse o kadar değerlidir. D en renksiz olmakla birlikte ülkemizde genellikle H sınıfındadır tektaş kolyeler. Yani tektaş kolyeniz D’ye ne kadar yakınsa değeri o kadar artar. Ayrıca çok nadir de olsa sarı, mavi, pembe ve kırmızı renkli tektaşlar da mevcuttur.


Milyonlarca yılda oluşan elmaslar, oluşumları sırasında çeşitli minerallere maruz kalırlar. Bu minerallerin elmaslarda çeşitli izler bırakması da kaçınılmazdır. İşte alacağınız tektaş kolyede bu izlerin az olmasına dikkat etmelisiniz. İzler ne kadar az olursa tektaş kolyeniz ışığı o kadar çok yansıtır ve haliyle değeri de o kadar artar. Ancak unutmamalısınız ki iz taşımayan tektaş bulmak neredeyse imkansızdır. Sizin yapmanız gereken en az kusurlu olanları bulmaktır. Tektaş kolyenin değerini belirleyen son önemli kriter ise ağırlığıdır. 0,25’ten 5’e kadar çıkabilen ağırlık, karat olarak ifade edilir. Karat arttıkça değer de artar. Kısacası tektaş kolyelerin değerini belirleyen bu dört kriterde mükemmele ne kadar yaklaşırsanız, takınızın değeri o kadar fazla olacaktır.

Dünyanın en sert değerli taşı olan elmasın kesilmesiyle elde edilen tektaş, 10 derecelik sertliğiyle çizilme ve kırılmalara oldukça dayanıklıdır. Ancak birden fazla tektaş takının aynı yerde saklanması istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Birbirlerini çizebilir ve hatta kenarlarını kırabilirler. Bu yüzden tektaş kolyelerinizi küçük keselerde saklamanız daha doğru olur. Parlaklığını koruması için de alkolle ya da kolonya ile temizleyebilirsiniz ancak daha büyük bakımlar için profesyonellerden yardım almalısınız. Bu kriterlere uyduğunuz takdirde katıldığınız her davette ve her düğünde ya da nişanda insanlar gözlerini sizden alamayacaktır. Tektaş kolyenizin ışıltısı sayesinde geceyi aydınlatan kişi siz olabilirsiniz.

Tektaş Kolye Modelleri