Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Safir Kolye

Safir, doğanın insanlara sunduğu en değerli taşlardan biridir. Asırlardır kadınların takı konusundaki ilk tercihlerinden olan bu taş, sadece belli bölgelerde çıkar ve çıkarılma işlemi de oldukça zahmetlidir. Yani boynunuzda taşıdığınız bir safir kolye, sizden binlerce kilometre uzakta büyük mücadelelerle elde edilmiştir. Elmastan sonra en sert ve çizilmez taşlardan olan safir, sertlik skalasında 9’luk dereceye sahiptir. Neredeyse elmas kadar sert olan bu taşın kırılması ya da çizilmesi oldukça zordur. Ancak yine de kullanmadığınız zamanlarda bir kesenin içine koyarak saklamalısınız. Çünkü eğer birden fazla değerli taştan oluşan takınız varsa, bu taşlar birbirlerini çizebilir ve kırabilirler.


Safir kolyeler sadelikleriyle dikkat çekerler. Bu yüzden safir kolyenin hitap ettiği yaş aralığı oldukça geniştir. Genç kızlar ya da anneler için safir kolyeler güzel birer hediye olabilir. Safirin değerini çıkarıldığı bölge, büyüklüğü, rengi ve saydamlığı belirler. En önemli kriter ise safirin kaynağıdır. Bu sebepten birbirine çok benzeyen safirler arasında büyük fiyat farklılıkları görülebilir. Yani safir kolye almak istediğinizde size sunulan modeller arasındaki fiyat farkının sebebi bu olabilir. En değerlileri Kaşmir, Burma ve Seylan safirleridir; en popüleri ise Kaşmir’dir. Yoğun ve koyu mavi renkte olan bu safirlerin rengi kapalı mekanlardaki ışıkta değişmez, görkemini yitirmez. Ayrıca safir taşlar gün ışığında daha da çok parlayabilirler. Yani boynunuzda klasik bir safir kolye ile hem gündüz davetlerine katılabilir hem de gösterişli bir gece davetinin en dikkat çeken kişisi olabilirisiniz.


Safirin kaynağı kadar önemli olan bir diğer unsur da berraklığıdır. Oluşumu sırasında ne kadar az iz bırakacak elemente maruz kalmışsa o kadar değerlidir. Renk bakımından da genel olarak mavi safirler daha çok bilinse de Hint kültüründe sıkça görülen sarı renkli safir kolye de oldukça popüler ve değerlidir. Ayrıca son yıllarda pembe safirler ve başka renkte safirler de çoğalmakta. Tanzanya’da mavi, sarı ve turuncu, Brezilya’da ise mavi, mor ve pembe tonlarda safir çıkartılmaktadır. Kısacası farklı renkte bir safir kolye isterseniz birçok seçeneğiniz bulunuyor. Ancak daha önce söylediğimiz gibi safir kolye alırken renginin yoğunluğuna ve berraklığına dikkat etmelisiniz.

Safir Kolye Modelleri