Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Elmas Kolye

Binlerce yıldır insanların en çok değer verdiği taş olan elmas ile tasarlanmış elmas kolyeler, takıların en değerlisidir. Doğada bulunan değerli taşlar içerisinde en yüksek sertlik derecesine sahip olan elmas, 10 derece ile zirvededir. Elmas kolye alırken dikkat edilmesi gereken dört tane husus vardır. Bunların ilki kesimdir. Elmasın doğasına insanın yaptığı tek müdahale olan kesim, elmas kolyeye ışıltısını ve ihtişamını katan unsurdur. Elmasın kesimindeki ustalık ne kadar iyiyse elmas kolyeniz de o kadar parlak olacaktır. Bu sebepten elmas kolye alırken ideal derinlikte kesilmiş olmasına dikkat edilmelidir. Fazla derin kesim, elmas kolyenizin yeterince parlamamasına yol açar.


Elmas kolyelerin kalitesini belirleyen bir diğer unsur da renktir. Bir elmas kolye ne kadar renksizse o kadar değerlidir. Ancak renksiz elmas neredeyse yok gibidir. Renk sıralaması D’den Z’ye kadar olan elmaslarda D en kaliteli olanıdır. Ayrıca nadir de olsa kırmızı, pembe, sarı ve mavi renkli elmas kolyeler de bulunabilir.

Milyonlarca yılda oluşan elmasların hepsi birbirinden farklıdır. Yani boynunuzdaki elmas kolye sadece size aittir, eşi benzeri yoktur. Elmas kolyelerin berraklığı da onları daha değerli kılan etmenlerdendir. Elmasın milyonlarca yıl süren oluşumu sırasında içine karışan minerallerin sayısı, büyüklüğü ve rengi ne kadar az olursa elmas kolye o kadar değerli olur. Çünkü elmas ne kadar az iz taşırsa ışığı o kadar iyi yansıtır.


Boynunuzdaki elmas kolyenin ağırlığı karat ile ölçülür. Eski bir ölçü birimi olan karat, elmasta 0,25’ten 5’e kadar uzanır. Elmas kolyeniz ne kadar ağırsa o kadar değerlidir. Ancak en ağır olması en değerli olduğu anlamına gelmez. Kesimi, rengi ve berraklığı da en iyi kalitede ise boynunuzdaki elmas kolye en değerlilerden biridir demektir.

Elmasların en sert taşlar olmaları asla kırılmayacakları anlamına gelmez. Sert biçimde temas eden elmas kolyeler, birbirlerini çizebilir ve hatta kırabilirler. Bu sebepten birden fazla elmas kolye ve yüzük muhafaza edilirken dikkat edilmelidir. Eğer yukarıda saydığımız 4 özelliği de karşılayan ve iyi muhafaza edilen bir elmas kolyeniz varsa düğünlerde, davetlerde, yıldönümü kutlamalarında ve diğer özel gecelerinizde elmas kolyeniz çevrenizdekilerin gözlerini kamaştırabilir, kendinizi bulunduğunuz ortamın yıldızı gibi hissedebilirsiniz.

Elmas Kolye Modelleri